środa, 4 marca 2015

DOMOWE SPOSOBY NA GRYPĘ I PRZEZIĘBIENIE

          Sezon przeziębieniowo-grypowy w pełni. Kaszel, katar, gorączka, bóle mięśni i głowy to wszystkim dobrze znane objawy. Na przełomie minionego miesiąca albo większość rodziny/znajomych była przeziębiona albo jest w tej chwili. Można śmiało powiedzieć że, mamy prawdziwą epidemię grypy/przeziębień w tym roku. Leki dostępne w aptece bez recepty, zaleczą objawy i umożliwią nam przetrwanie duszącego kaszlu czy wysokiej temperatury. Najlepszym sposobem jest prawdziwa pierzyna i tydzień spędzony w łóżku. Przeziębienie grypy prowadzi do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych takich jak: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia płuc czy opon mózgowo-rdzeniowych. Więc miejmy się na baczności z grypą nie ma żartów.
          Dzisiaj opiszę Wam kilka domowych sposobów na radzenie sobie z objawami grypy/przeziębienia.



SYROPY

  • Syropy z sosny.
Domowy syrop z sosny. Zbierane młode pędy sosny na przełomie kwietnia i maja zasypane cukrem znajda zastosowanie w kaszlu mokrym, chrypce, bólu gardła czy zapaleniu oskrzeli.Działa również silnie bakteriobójczo, napotnie, moczopędnie, rozkurczowo.
 Syrop sosnowy złożony do kupienia w aptece zawiera kodeinę i ma działanie przeciwkaszlowe czyli na kaszel suchy i męczący.

  • Syrop z cebuli
Bardzo prosty w przygotowaniu i o bogatym zastosowaniu. Syrop z cebuli to zdecydowanie smak dzieciństwa podczas choroby. Syrop ma właściwości przeciwbólowe, powlekające, obniża gorączkę, działa napotnie, leczy anemię i obniża cholesterol.

  • Syrop z buraka
W buraku wydrążamy dziurę i zasypujemy cukrem. Kiedy powstanie syrop pijemy go trzy razy dziennie. Buraczany syrop ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. 


INHALACJE

  • Olejki: sosnowy, eukaliptusowy i rozmarynowy.
Stosowane w inhalacjach parowych będą korzystnie działały na górne drogi oddechowe. Powodują rozrzedzenie gęstej wydzieliny i ułatwia jej wydalanie.

  • Olejek z drzewa herbacianego
Olejek ten działa pomocniczo w zapaleniu gardła i uciążliwym kaszlu. Inhalacje z tego olejku nie powinny być stosowane przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące. 


  • Inhalacje z szałwii i rumianku.
Mają właściwości przeciwzapalne i odkażające. Szałwia obniża gorączkę i działa wykrztuśnie. Rumianek działa przeciwalergicznie, rozkurczająco i przeciwzapalnie.

  • Sól fizjologiczna

Inhalacja z soli fizjologicznej nawilżą błonę śluzową nosa, często wysuszoną stosowaniem kropli na katar.

NAPARY

  • Lipa
Napar z lipy działa napotnie, przeciwgorączkowo, moczopędnie, przeciwskurczowo i uspokajająco oraz łagodzi kaszel.

  • Bez czarny
Ma podobne właściwości do lipy lecz dodatkowo ma działanie przeciwbólowe i odtruwające.

  • Maliny
Główne działanie naparu/soku z malin to obniżenie gorączki.


OKŁADY
  • Zimny okład na czoło
Zimne okłady pomagają w obniżeniu i zbiciu gorączki. Choremu przynosi ulgę.
  • Surowe ziemniaki i cebula
Obniżają temperaturę ciała i zmniejszają ból głowy.

INNE

Dodatkowymi sposobami w walce z wirusami i bakteriami są: czosnek ( naturalny antybiotyk), chrzan(działanie przeciwwirusowe i antybakteryjnie), bańki ( stymulują organizm do walki z chorobą), spirytus kamforowy ( działanie rozgrzewające), woda utleniona ( płukanka do gardła o działaniu odkażającym), kapusta ( w formie okładów działa przeciwzapalnie), mleko z miodem, masłem i czosnkiem czy herbata z cytryną i sokiem z malin.



          Wymieniłam tylko część z z najpopularniejszych domowych sposobów w walce z przeziębieniem czy grypą. Jest ich bardzo dużo, różnych przeróżnych i bez wątpienia czosnek, sosna, kamfora czy inhalacje są skutecznymi i bardzo pomocnymi metodami. Zawsze w walce z chorobą wspomagam się dobrodziejstwem matki natury. 

A czy Wy stosujecie domowe sposoby w walce z chorobą?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz